گواهی سپرده کالایی سیمان چیست؟ نحوه خرید

گواهی سپرده کالایی سیمان چیست؟

گواهی سپرده کالایی سیمان چیست

اگر جزو فعالان حوزه ساخت و ساز هستید، احتمالاً درباره خرید سیمان از طریق گواهی سپرده کالایی اطلاع دارید. اما اگر درباره گواهی سپرده کالایی سیمان اطلاعاتی را ندارید، در این مطلب به این سوال شما پاسخ خواهیم داد. گواهی سپرده سیمان به این منظور راه‌اندازی شده است که افراد مصرف‌کننده به این محصول در بورس کالا به راحتی دسترسی پیدا کنند. از آنجایی که سیمان در بورس کالا عرضه شده است، خریداران می‌توانند بدون واسطه نسبت به خرید اقدام کنند.

گواهی سپرده، بیانگر این است که شما دارای مالیکت مقادیر مشخصی از کالا در شرکت سپرده‌گذاری هستید. پذیرش انبار مورد تأیید بورس، لازمه صادر شدن گواهی است. به منظور خرید گواهی سپرده سیمان به کد بورس کالا احتیاج نخواهید داشت. شما می‌توانید از طریق کد بورسی که خرید و فروش‌تان را انجام می‌دهید، گواهی سپرده سیمان را هم خرید کنید. اگر کد بورس ندارید، از طریق کارگزاری اقدام به دریافت کد بورس کنید.

 

گواهی سپرده کالایی سیمان چیست؟
گواهی سپرده کالایی سیمان چیست؟

 

اطلاعاتی درباره زمان و حجم معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان

آیا می‌دانید که معاملات در چه زمانی و تا چه اندازه انجام می‌شوند؟ معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان به طور معمول بازه زمانی کوتاهی طول می‌کشد. این بازه زمانی از ساعت تقریباً ۱۲:۴۵ تا ۲ ادامه خواهد داشت. در ساعت ۲ حراج به صورت تک قیمتی برگزار خواهد شد. در صورتی که در زمان حراج، گواهی سپرده سیمان را خریداری کنید، سیمان با نرخ مناسبی را خرید خواهید کرد. بنابراین، بازه زمانی حراج را از دست ندهید.

حجم معاملات سپرده کالایی سیمان، بین۱۰ الی۱۰۰ تن متغیر است. شما می‌توانید هر یک از نماد‌های سیمانی را به میزان ۱۰۰ تن در طول روز خریداری کنید. پس اگر نیاز به خرید گواهی سپرده کالایی سیمان دارید، در این بازه زمانی باید نسبت به سفارش و ثبت درخواست اقدام کنید. در صورتی که تا 100 تن در طول خرید کردید، خرید مقادیر اضافی را باید به روز بعد موکول کنید.

 

گواهی سپرده کالایی سیمان چیست
گواهی سپرده کالایی سیمان چیست

 

 

علت تعیین محدودیت برای گواهی سپرده کالایی سیمان چیست؟

برای خرید گواهی سپرده کالایی سیمان محدودیت در نظر گرفته شده است. ماشین‌هایی که زیر ۱۰ تن هستند، در انبار‌ها نمی‌توانند که پروسه بارگیری را انجام دهند. مکانیزم بارگیری و بسته‌بندی در کارخانه‌های سیمان به این صو رت است که اجزاه بارگیری ماشین‌های زیر ۱۰ تن داده نمی‌شود. اگر ماشین‌ها زیر ۱۰ تن قابلیت بارگیری داشته باشند، کیسه‌های سیمان آسیب خواهد داد. در واقع، فاصله‌ای که بین ماشین و دستگاه بارگیری وجود دارد از حد مجاز فراتر می‌رود و احتمال آسیب به کیسه‌های سیمان وجود دارد.

 

نمادهای گواهی سپرده کالایی سیمان‌ چیست؟

شما می‌توانید با مراجعه به سایت مدیریت فناوری بورس تهران، انواع نماد‌های گواهی سپرده کالایی را مشاهده کنید. کافیست برای اطلاع از نماد‌های گواهی سپرده کالایی سیمان به این سایت مراجعه کنید و کلمه تیپ را تایپ کنید. سپس، قادر به مشاهده نماد‌های گواهی سپرده سیمان خواهید بود.

 

 

گواهی سپرده کالایی سیمان
گواهی سپرده کالایی سیمان

استفاده از گواهی سپرده کالایی سیمان چه مزایایی دارد؟

استفاده از گواهی سپرده کالایی سیمان با مزایایی همراه است. از مزایای استفاده از این گواهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انجام معاملات به صورت قطعی
  • تسهیل قابلیت خرده فروشی سیمان
  • امکان خرید به صورت آنلاین و بدون مراجعه به کارگزاری
  • انجام پروسه تسویه معاملات در بازه زمانی کوتاه
  • تسهیل پروسه دریافت کد معاملاتی

 

 

دلایل راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان چیست؟

معاملات گواهی سپرده سیمان به دلایل مختلف راه‌اندازی شده‌اند. یکی از دلایل راه‌اندازی معاملات، تعداد درخواست‌های متعدد جهت صادر شدن کد کالا بوده است. آمار بالای سفارش خرید سیمان نیز یکی دیگر از دلایل راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان است. به دلیل ناتوانی بورس کالا در پاسخ به مشتریان، معاملات گواهی سپرده سیمان راه‌اندازی شده است.

هدف از راه اندازی بازار گواهی سپرده کالایی سیمان چیست؟

بازار گواهی سپرده سیمان به دلایل مختلف راه اندازی شده است. هدف از راه اندازی گواهی سپرده کالایی سیمان، آسانی روند انجام معاملات این کالا است. در واقع، هدف از راه اندازی بازار گواهی سپرده سیمان، از بین بردن کاستی هایی است که در بازار فیزیکی وجود دارد. راه اندازی معاملات فیزیکی سیمان با مشکلاتی مانند درخواست زیاد برای صدور کد کالا، سفارشات بالای خرید، عدم توانایی بورس در پاسخ به مشتریان همراه بود. به همین دلیل، برای رفع این مشکلات، تصمیم به انجام معاملات در قالب گواهی سپرده کالایی گرفته شد.

قیمت سیمان

نرخ مشخصی را برای قیمت سیمان نمی‌توان در نظر گرفت. قیمت سیمان ، ثابت و یکنواخت نیست. اما شما می‌توانید از طریق گواهی سپرده سیمان، این محصول را با قیمت بهتری خریداری کنید. پس همین حالا، برای خرید گواهی سپرده سیمان اقدام کنید. قبل از خرید باید حساب کاربری خود را شارژ کنید.

آیا بعد از خرید گواهی سپرده سیمان، امکان فروش وجود دارد؟

شما بعد از خرید نمی‌توانید گواهی سپرده سیمان را بفروشید. در واقع، انجام معامله ثانویه بعد از خرید گواهی سپرده سیمان امکان‌پذیر نیست. بعد از اینکه گواهی سپرده سیمان را خریداری کردید، باید کالا را از طریق انبار دریافت کرده و تحویل بگیرید. بنابراین، امکان فروش گواهی سپرده سیمان وجود ندارد.

خرید گواهی سپرده کالایی سیمان

شما به عنوان اشخاص حقیقی و حقوقی در ابتدا باید کد بورس دریافت کنید. سپس از طریق سامانه موردنظر نسبت به انجام معامله اقدام کنید. به منظور خرید سیمان از طریق بورس باید وارد سامانه شوید. بعد از اینکه وارد سامانه شدید باید الاعات خود را به صورت دقیق وارد کنید. بعد از اینکه به سامانه معاملاتی وارد شدید باید سراغ جستجو نماد مرتبط با گواهی سپرده سیمان بروید. در مرحله بعد، باید روی دکمه خرید کلیک کنید. بعد از آن، نوبت به انتخاب تعداد گواهی سپرده سیمان و قیمت این محصول می‌رسد. شما باید قیمت و تعداد گواهی را درج کنید و سفارش خود را ثبت کنید.
در صورتی که حساب شما دارای شارژ کافی باشد، سفارش‌تان در سامانه قابل ثبت است. اما در صورت نداشتن موجودی، باید حساب کاربردی خود را شارژ کنید. بعد از خرید، گواهی سپرده کالایی سیمان به حساب شما وارد می‌شود. دامنه نوسان گواهی سپرده سیمان برای هر یک از انواع سیمان متفاوت است. قیمت سیمان در بورس برحسب عواملی تغییر می‌کند. شما می­توانید با مراجعه به سایت مخصوص خرید گواهی سپرده سیمان از قیمت دقیق این کالا مطلع شوید.

 

 

منبع

https://learning.emofid.com/cement-commodity-deposit-certificate/

 

امتیاز شما به این مقاله
خانه سیمان