تفاوت سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲

وجه تمایزهای سیمان تیپ 1 و 2

 

سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲ از برترین مصالح ساختمانی در دنیای امروز به شمار می روند که هر یک از آن ها از جایگاه مهمی در صنایع امروزی برخوردار هستند. شما می توانید هر یک از این سیمان ها را برای مصارف خاص خود به کار ببرید.

سیمان های تیپ 1 در صنایع عمرانی به عنوان سیمان پرتلند نیز شناخته می شود و یکی از پرمصرف ترین ها است. سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲ از نظر بسیاری ویژگی های ساختاری و شیمیایی با هم متفاوت هستند. در این بخش به بررسی تفاوت سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲ رسیدگی می کنیم.

 

تفاوت سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲
تفاوت سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲

وجه تمایزهای سیمان تیپ 1 و 2

قیمت سیمان امروز بسته به نوع و مدل هر یک از این مصالح تعیین می شود. ویژگی های قیمتی مهم ترین تفاوت سیمان تیپ یک و سیمان تیپ دو به شمار می روند. هر یک از دسته بندی های سیمان تیپ 1 و 2 از نظر میزان قیمت با هم متفاوت هستند.

اما گذشته از فاکتور هزینه و قیمت سیمان تیپ یک و دو در بسیاری از مولفه های کیفی و کمی با هم مغایرت دارند. هر یک از این سیمان ها در ساختمان های به خصوصی به کار می روند و پروژه های ساختمانی را تکمیل می کنند. برخی از تفاوت های مهم آن ها به شرح زیر هستند.

تفاوت در متراژ ساختمان مورد استفاده

اولین تفاوت سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲ مربوط به متراژهای ساختمانی است که در آن ها به کار می روند. سیمان تیپ 1 اغلب برای متراژهای پایین ساختمانی به کار برده می شوند. در صورتی که متراژ و ابعاد ساختمان بالا باشد، استفاده از این سیمان های معمولی نتیجه مثبتی به دنبال نخواهد داشت. اما سیمان های تیپ 2 کاربری متفاوتی به دنبال دارند.

پیشنهاد ما به شما:  گچ قرمز چیست و چه کاربردی دارد؟

در مقایسه سیمان تیپ یک و دو به کاربرد این دو محصول نیز پرداخته می شود. سیمان های تیپ 2 اغلب برای متراژهای بزرگ و ساختمان های وسیع به کار برده می شوند و ساختمان مورد نظر را تکمیل می کنند. سیمان های تیپ 2 اتصالات قوی تری بین قطعات مورد استفاده در ساختمان به وجود می آورد. این تفاوت سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲ مورد توجه بسیاری از صنعتگران ساختمانی قرار گرفته است. با استفاده از سیمان های تیپ 2 مقاومت ساختمان احداث شده در سطح بالاتری قرار می گیرد.

وجه تمایزهای سیمان تیپ 1 و 2

 

ساختار شیمیایی سیمان های تیپ 1 و 2

تفاوت سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲ در نوع مواد به کار رفته در آن ها در نهایت سبب تغییر کیفیت هر یک از این مصالح می شود. قیمت سیمان سفید در مدل های پرتلند و اصلاح شده بسته به مواد به کار رفته در فرمولاسیون هر یک تعیین خواهد شد. در واقع سیمان ها از نظر مواد تشکیل دهنده چندان تفاوتی با هم ندارند.

تنها تفاوت های مهم در سیمان تیپ 1 و 2 مربوط به میزان کلسیم سولفات به کار رفته در آن ها است. سولفات کلسیم به میزان بیشتری در سیمان های تیپ 2 به کار برده شده اند. در واقع این سیمان ها سه کلسیم سولفات، بیشتر از مدل سیمان معمولی یا تیپ 1 دارد. قیمت سیمان سامان غرب بر اساس همین تفاوت ها تعیین می شود و مشتریان می توانند هزینه روز خرید این مصالح ساختمانی را به سهولت استعلام کنند.

تفاوت در کارایی سیمان تیپ 1 و 2

تفاوت سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲ به کاربرد این دو محصول نیز مربوط می شود. هریک از آن ها در عرصه های ساختمانی تفاوت های فاحشی با هم دارند. از مهم ترین تفاوت های آن ها می توان به کارایی آن ها در پی ریزی ساختمان ها اشاره کرد. سیمان های معمولی یا تیپ 1 مصارف بیشتری در این عرصه های عمرانی به همراه دارند. میزان مصرف کمتر سیمان های اصلاح شده سبب شده که مشتریان نیز استقبال کمتری از این مصالح ساختمانی داشته باشند.

پیشنهاد ما به شما:  سیمان مرکب چیست

استفاده از سیمان های اصلاح شده یا تیپ 2 بیشتر در مناطق بندری انجام می شود. از آن جا که میزان مقاومت این مصالح در برابر رطوبت عوامل سولفاتی بالا است میزان استفاده از آن ها در این مناطق بیشتر از سایر مدل های سیمان است. تفاوت سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲ در این موارد کاربری آن ها را در عرصه های مختلف تحت تأثیر قرار داده است.

تفاوت در موارد منع استفاده از سیمان ها

سیمان تیپ 2  و تیپ 1 در مواردی محدودیت های کاربری دارند و برای برخی موارد ویژه مورد استفاده قرار نمی گیرند. به طور مثال در مقایسه سیمان تیپ 1 و 2 از سیمان های تیپ 2 برای مناطقی که درجه حرارتی پایینی دارند، استفاده نمی شود و این سیمان ها در این شرایط جوی خریداری ندارند.

به همین خاطر برای این مصارف اغلب از سیمان های تیپ 1 استفاده می کنند که کیفیت و مقاومت بیشتری در این شرایط دارد. در مکان های سرد با درجه حرارتی زیر 16 درجه سانتی گراد استفاده از سیمان های تیپ 2  اصلاً توصیه نمی شود و کیفیت کار را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد.

 موارد منع استفاده از سیمان ها

 

مدت زمان خشک شدن سیمان های تیپ 1 و 2

تفاوت سیمان تیپ ۱ و سیمان تیپ ۲ در زمینه مدت زمان خشک شدن این مصالح نیز کاربری این محصولات را تغییر داده است. برای خشک شدن هر یک از این سیمان ها زمان به خصوصی صرف می شود که مدت زمان اجرای پروژه های ساختمانی را به شدت افزایش می دهد. در مدت زمان خشک شدن این مصالح مواد تشکیل دهنده و ساختار شیمیایی هر یک از آن ها مورد توجه قرار می گیرد. عموماً سیمان های تیپ 2 زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند. به همین خاطر باید به این بازه های زمانی برای استفاده از هر یک از این متریال سیمانی دقت داشته باشید.

پیشنهاد ما به شما:  سیمان در قم

قیمت سیمان سیاه و سفید و انواع سیمان های تیپ 1 و 2 بر اساس همین ویژگی ها تعیین خواهد شد. فرق بین سیمان تیپ 1 و 2 با در نظر گرفتن این مواد و فاکتورهای کمی و کیفی برای کارفرمایان محرز می شود.

جمع بندی

در این بخش از خانه سیمان با برخی از مهم ترین تفاوت های سیمان های تیپ 1 و 2 آشنا شدیم که کاربری هر یک از این محصولات را تحت تأثیر قرار می دهد. هر یک از دسته بندی های این محصولات کاربردی در عرصه های ساختمانی با قابلیت های و ویژگی های ساختاری به خصوصی در دسترس قرار می گیرند و نحوه استفاده از آن ها به همین ویژگی ها مربوط می شود.

بررسی تفاوت قیمت سیمان تیپ 1 و 2 نیز با در نظر گرفتن همین تفاوت های مهم انجام می گیرد. شما می توانید، با در نظر گرفتن تفاوت سیمان تیپ 1 و 2 بهترین مدل آن ها را برای مصارف خود انتخاب کنید.

 

امتیاز شما به این مقاله
محمدرضا دهقانی