بتن و دانستنیهای آن

بتن و دانستنیهای آن

بتن و دانستنیهای آن

بتن یک ماده چسبنده است که به عنوان ملات سیمانی در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بتن ماده‌ای است که از ترکیب سنگ‌دانه‌های ریز و درشت و سیمان و همین‌طور آب تولید می‌شود. این ماده چسبنده در ساخت پی و فونداسیون خانه‌ها کاربرد ویژه‌ای دارد و باعث می‌شود که استحکام ساختمان‌ها افزایش قابل توجهی داشته باشد. بتن ماده اصلی در ساخت و ساز به شمار می‌رود. در رابطه با بتن و دانستنیهای آن لازم می‌دانیم این موضوع را عنوان کنیم که در تولید آن از سیمان پرتلند استفاده می‌شود.

 

بتن و دانستنیهای آن

بتن چیست؟

بتن یکی از اصلی‌ترین موادی است که در ساختمان سازی به کار می‌رود و در این روند جایگاه ویژه‌ای دارد. بتن یک ماده کاملاً چسبنده است که مقاومت زیادی در برابر عوامل مختلف از قبیل مواد شیمیایی و حرارت و رطوبت دارد و تحت هیچ شرایطی آسیب نمی‌بیند. بتن در ساختمان سازی در قسمت‌های مختلفی به کار می‌رود. بتن در پی ساختمان‌ها، در ستون‌ها، در تیرچه و بلوک‌ها به کار می‌رود تا بتواند استحکام بی نظیری را در این قسمت از ساختمان‌ها به وجود آورد.

ابتدا باید قیمت سیمان فارس را به دست آورید و سپس اطلاعات خود در مورد بتن و سیمان را کامل کنید تا از آن استفاده بهینه‌ای در ساخت و ساز به عمل آورید. در رابطه با بتن و دانستنیهای آن باید بگوییم که در ساخت بتن ابتدا ترکیبی از سیمان و آب به وجود می‌آید و سپس مواد افزودنی مختلف و مواد معدنی و همین‌طور ماسه و سنگ‌دانه‌ها به این ترکیب اضافه می‌شوند. در این صورت است که بتن با درجه کیفی فوق‌العاده‌ای تولید می‌شود.

بتن چیست

انواع بتن

زمانی که به بررسی انواع بتن در ساختمان سازی اقدام کنید می‌توانید از نوع برتری از این محصول در ساخت و ساز استفاده کنید. اگر به بررسی بتن و دانستنیهای آن اقدام کنید می‌توانید نمونه‌های گوناگونی از این محصول را مورد شناسایی قرار دهید. انواع مختلف بتن به قرار زیر هستند:

 • بتن الیافی
 • بتن هوادار
 • بتن سبک
 • بتن مسلح
 • بتن پیش ساخته
 • بتن نفوذپذیر

لازم به ذکر است که هر کدام از انواع بتن را می‌توانید در قسمت‌های مختلفی از ساختمان‌ها مورد استفاده قرار دهید. برای این که بتن را به نحو احسن در ساخت و ساز به کار برید باید قبل از هر چیز به بررسی بتن و دانستنیهای آن بپردازید. به این ترتیب است که می‌توانید نوع مناسبی از این ماده مستحکم را در ساخت خانه‌ها و برج‌ها و ساختمان‌های مختلف به کار برید.

توجه داشته باشید هر چقدر که اطلاعات خود در مورد نمونه‌های مختلف بتن را بالا برید می‌توانید ساخت و ساز را به طور بهینه‌ای به پیش برید.

 

بتن

بتن مسلح چیست؟

بتن مسلح همان بتن‌آرمه است که یک ماده ساختمانی از جنس کامپوزیت است و از قبیل مصالحی است که در ساخت و ساز بسیار کاربردی است. در مورد بتن و دانستنیهای آن باید بدانید که بتن مسلح چیست؟ از این رو در پاسخ به این سؤال به اطلاع شما می‌رسانیم که بتن مسلح در واقع از قبیل عامل‌های تقویت کننده در ساختمان‌ها به شمار می‌رود و مقاومت کششی و همین‌طور فرم پذیری بالایی دارد.

بتن‌آرمه یا بتن امروز محصولی است که با قیمت سیمان امروز به فروش می‌رود و از طرف دیگر با میل‌گردهای مختلفی ترکیب می‌شود تا در قسمت‌های مختلفی از ساختمان‌ها به کار رود. اگر این سؤال در ذهن شما به وجود می‌آید که بتن‌آرمه چیست باید بگوییم که این محصول نوعی ملات با کیفیت و مقاوم است که در ساختمان‌های چند طبقه مورد استفاده قرار می‌گیرد و به تقویت فونداسیون این ساختمان‌ها کمک شایان توجهی می‌کند.

یکپارچگی سازه‌ها و همین‌طور پیشگیری از ریز دیوارها نیز با استفاده از بتن‌آرمه یا بتن مسلح به وجود می‌آید و در صورتی که قصد دارید ساختمان‌هایی با کیفیت و مهندسی ساز را بسازید بهتر است که این نوع بتن با کیفیت در این روند استفاده کنید.

بتن مسلح چیست

مزایا و معایب بتن‌آرمه

اگر به بررسی تفاوت بتن مسلح و بتن معمولی اقدام کنید می‌توانید مزیت‌ها و عیب‌های مربوط به این نوع بتن‌ها را هم مورد بررسی قرار دهید. ما در این صفحه برخی از مزایا و معایب بتن‌آرمه را عنوان می‌کنیم که به عبارت زیر هستند:

 • مزیت برتر این بتن مقاومت بالایی است که در برابر آب دارد و میزان نفوذپذیری آن بسیار پایین است.
 • یکی از عیب‌های این نوع بتن این است که ممکن است زمانی که با فولاد ترکیب می‌شود، فولاد دچار زنگ زدگی شود.
 • مقاومت حرارتی این بتن هم بالا است و به راحتی در برابر حرارت آسیب نمی‌بیند. در صورتی که به بتن و دانستنیهای آن توجه زیادی داشته باشید می‌توانید به این موضوع پی برید.
 • مقاومت فشاری این نمونه بتن هم در درجه بالایی قرار دارد. از این رو هیچ نوع فشاری نمی‌تواند باعث صدمه دیدن بتن مسلح شود.
 • افرادی که بتن و دانستنیهای آن را تحت بررسی قرار می‌دهند به خوبی در می‌یابند که پوشش دهی این بتن و همین‌طور استحکام بخشی آن بسیار بالا است و به همین خاطر هم در پی‌ریزی برج‌ها و همین‌طور ساختمان‌های مرتفع مورد استفاده قرار می‌گیرد و این موضوع هم یکی از مزیت‌های ویژه بتن مسلح محسوب می‌شود.
 • عیب دیگر این بتن این است که در هنگام تولید این محصول نیاز به نیروی انسانی زیادی احساس می‌شود و به هزینه زیادی در تولید این بتن احتیاج است.
 • تجهیزات زیادی را در تولید این بتن باید به کار برید و این موضوع نیز می‌تواند هزینه بر باشد و این امر هم از قبیل عیب‌های مربوط به این نمونه بتن است که باید آن را در تولید این محصول ساختمانی مورد توجه قرار دهید.

 

جمع بندی

بتن و دانستنیهای آن را همیشه قبل از هر کاری به دقت بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات زیادی را در مورد این محصول به دست آورید. برای این که درباره بتن و دانستنیهای آن اطلاعات بیشتری را به دست آورید باید این محصول را از هر نظر بررسی کنید و باید توجه کنید که این نوع بتن را بر حسب وزن سازه مورد نظر خود در ساخت و ساز به کار برید. این موضوع که چرا بتن را مسلح می‌کنیم نیز به نوع سازه مورد نظر ما مربوط می‌شود. اگر سازه نیاز به استحکام بیشتری داشته باشد بتن نیز باید به صورت مسلح شده در آن سازه به کار رود. قیمت سیمان امروز کاملاً دقیق و لحظه‌ای است.

امتیاز شما به این مقاله
خانه سیمان