انواع جمع شدگی بتن چیست و روش‌های جلوگیری از آن

انواع جمع شدگی بتن چیست و روش‌های جلوگیری از آن

 

لازم به ذکر است که انواع جمع شدگی بتن و روش‌های جلوگیری از آن را در این صفحه مورد بررسی قرار می‌دهیم. زمانی که شما عزیزان در رابطه با انواع انقباض در بتن اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشید قطعاً می‌توانید به تولید بتن درجه یک و بسیار با کیفیت اقدام کنید. باید توجه کنید که یافته‌های شما در مورد انواع جمع شدگی بتن و روش‌های جلوگیری از آن باعث می‌شود که بتوانید روند ساخت و ساز را به نحو احسن به پیش برید.

 

انواع جمع شدگی بتن

جمع شدگی بتن چیست؟

برخی از افرادی که در عرصه ساختمان سازی کار می‌کنند همواره این سؤال را مطرح می‌کنند که جمع شدگی بتن چیست و ما نیز در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که جمع شدگی بتن در واقع همان خزش بتن است که کاهش طول و حجم بتن را نشان می‌دهد. خزش بتن در اثر تغییر در میزان رطوبت و یا تغییرهای شیمیایی به وجود می‌آید.

زمانی که رطوبت در بتن از بین می‌رود و بتن خشک می‌شود می‌تواند دچار ترک خوردگی شود و این موضوع منجر به جمع شدگی در بتن می‌شود که یک پدیده‌ای است که اغلب اوقات در زمانی که به میزان رطوبت در بتن توجه نمی‌شود رخ می‌دهد. تغییر حجم در بتن همان جمع شدگی است که نشان می‌دهد بتن به طور بی کیفیتی تولید شده است.

از این رو توجه به انواع جمع شدگی بتن و روش‌های جلوگیری از آن پس از بررسی قیمت سیمان باعث می‌شود که بتن با مرغوبیت بالایی تولید شود. افراد متخصص در کارخانه تولید کننده به بررسی میزان رطوبت در بتن اقدام می‌کنند تا بتوانند بهترین نوع بتن را در بازار به فروش برسانند.

 

انواع جمع شدگی بتن

 

انواع جمع شدگی بتن

جمع شدگی بتن را می‌توانیم در انواع مختلفی معرفی کنیم:

جمع شدگی بتن در مواد پلاستیکی

خستگی در بتن یا جمع شدگی پلاستیک بتن در واقع فرایندی است که در نتیجه تبخیر آب در سطح بتن تازه به وجود می‌آید. یکی از انواع جمع شدگی در بتن و روش‌های جلوگیری از آن خزش بتن در پلاستیک است که در بستر بتن ایجاد می‌شود. این روند در طی هیدراتاسیون انجام می‌شود.

 

جمع شدگی به طریق خشک شدن

زمانی که آب موجود در بتن خشک می‌شود این نوع از جمع شدگی به وجود می‌آید. این خزش بیشتر اوقات در سوراخ‌های کوچک‌تر ایجاد می‌شود.

 

انواع جمع شدگی بتن

خزش خودبه‌خودی

این نوع جمع شدگی حتی مدتی پس از خشک شدن بتن نیز ایجاد می‌شود. این جمع شدگی هم به صورت تورم و هم به شکل انقباض ایجاد می‌شود.

خزش کربناسیون

یکی از انواع جمع شدگی بتن و روش‌های جلوگیری از آن خزش کربناسیون نام دارد. در این فرایند دی‌اکسیدکربن که در جو وجود دارد در زمانی که آب و سیمان با هم ترکیب می‌شوند از خود واکنش نشان می‌دهد.

افت بتن چیست

اگر این سؤال در ذهن شما مطرح می‌شود که افت بتن چیست باید بدانید که این عملکرد در اثر تغییر در حجم بتن ایجاد می‌شود. باید بدانید در صورتی که میزان رطوبت مناسب در هنگام تولید بتن در این محصول وجود داشته باشد افت بتن در آن صورت نمی‌گیرد. سیمان فارس یکی از مواد اولیه‌ای است که می‌تواند در تولید بتن با کیفیت زیادی مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب افت بتن کمتری با استفاده از این نوع سیمان به وجود می‌آید.

تغییر حجم بتن را افت بتن می‌گویند و زمانی که این روند صورت می‌گیرد بتن شکننده‌ای ایجاد می‌شود که کاملاً نامرغوب است. باید توجه داشته باشید که اگر انواع جمع شدگی بتن و روش‌های جلوگیری از آن را مورد ملاحظه قرار دهید بالطبع با افت بتن نیز می‌توانید آشنا شوید و در می‌یابید که افت بتن همان جمع شدگی به میزان زیاد است.

زمانی که جمع شدگی بتن به میزان زیادی در ساختمان‌ها انجام شود افت بتن رخ می‌دهد و به این ترتیب است که متخصص‌هایی که در تولید بتن فعالیت دارند باید این موضوع را قبل از هر چیز تحت بررسی قرار دهند.

روش‌های جلوگیری از جمع شدگی بتن

در ابتدا باید به بررسی تفاوت خزش و جمع شدگی بتن بپردازیم. از این رو باید بگوییم که خزش بتن در اثر عوامل خارجی به وجود می‌آید. این در حالی است که جمع شدگی بتن به دلیل از بین رفتن آب و رطوبت موجود در بتن به وجود می‌آید. در این صفحه در نظر داریم که به ذکر روش‌های پیشگیری از جمع شدگی در بتن اقدام کنیم:

  • استفاده از مصالح مرغوب در تولید بتن می‌تواند یکی از مواردی باشد که برای جلوگیری از خزش بتن مؤثر هستند.
  • رطوبت و همین‌طور دمای بتن نیز عامل مهمی در جلوگیری از جمع شدگی بتن به شمار می‌رود. از این رو این موضوع باید توسط افراد متخصص بررسی شود تا دما و رطوبت لازم در بتن وجود داشته باشد تا بتن با درجه کیفی مطلوبی تولید شود.
  • باید از خارج شدن آب از سطح بتن پیشگیری کنید و این کار را می‌توانید با استفاده از ورقه‌های پلی اتیلن انجام دهید.
  • ارتعاش مطلوب و مناسب نیز باید در بتن وجود داشته باشد تا در این صورت بتن با کیفیتی تولید شود.
  • زمانی که قصد جلوگیری از خزش در بتن را دارید باید از سیمان با کیفیت و گسترده در تولید بتن استفاده کنید.

انواع جمع شدگی و روش‌های جلوگیری از آن را باید بررسی کنید تا دریابید که بتن را به چه صورت در برابر خزش محافظت کنید. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که به بررسی اطلاعات کافی در رابطه با این موضوع قبل از تولید بتن اقدام کنید تا در نهایت بتوانید بتن درجه یک که در برابر جمع شدگی مقاوم است را تولید کنید.

جمع بندی

انواع جمع شدگی بتن و روش‌های جلوگیری از آن را در این صفحه بیان کردیم تا تمام عزیزانی که قصد تولید برترین نوع بتن را دارند بتوانند این کار را به نحو احسن انجام دهند. انواع جمع شدگی بتن و روش‌های جلوگیری از آن موضوع مهمی است که حتماً باید توسط افراد متخصص در عرصه ساخت بتن مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که اطلاعات خود در این باره را افزایش دهید می‌توانید بتن مورد نظر خود را بدون هیچ نقصی تهیه کنید و در ساخت و ساز به کار برید و در پایان هم اگر جمع شدگی در بتن به وجود آید می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

 

4/5 - (1 امتیاز)
خانه سیمان