سیمان در بورس

فروش سیمان در بورس

خرید انواع سیمان ها در بورس

فروش سیمان در بورس کالا

عرضه سیمان در بورس از خرداد ماه سال 1400 آغاز شد. برهمین اساس شرکت‌های بزرگ سیمانی برای اولین بار اقدام به فروش سیمان خود از طریق بورس کالا کردند. با راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان در بازار سرمایه، امکان خرید سیمان در بورس برای افراد مختلف فراهم شده است. با توجه به عرضه سیمان در بورس کالا، قیمت سیمان بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. شما می‌توانید با اطلاع از قیمت سیمان در بورس و شرایط خرید سیمان در بورس، انواع سیمان‌ها را در تیپ‌های مختلف با توجه به نیاز خود و با قیمت مناسب خریداری کنید.

حضور شرکت های مختلف تولید سیمان در بورس

در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در شهرهای مختلف ایران به تولید سیمان می‌پردازند. با عرضه سیمان در بورس کالا و با ظرفیت سالانه تولید حدودا 93 میلیون تن توسط شرکت‌های مختلف، بازاری جذاب برای خریداران و فروشندگان به وجود آمده است. گفته می‌شود که این اقدام منجر به حذف رانت قیمت خرید و فروش سیمان و حذف قیمت‌گذاری دستوری سیمان توسط دولت شده است.

سیمان در عرصه ساختمان‌سازی یک محصول استراتژیک به حساب می‌آید. سیمان ماده‌ای چسبنده‌ است که در هوا، مجاورت آب و جایی که هوا نیست سخت می‌شود. این ماده در ساختن بتن و ملات‌های سیمانی نقش اساسی دارد. سیمان با آب سفت و سخت شده و جسمی یکپارچه تشکیل می‌شود.

قیمت سیمان در بورس

قیمت سیمان در بورس کالا بسته به نوع، کیفیت و کارخانه سازنده آن در نوسان قرار دارد. به طور کلی آخرین قیمت سیمان در بورس کالا با احتساب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، هزینه حمل و سود عاملین فروش محاسبه می‌شود. شما می‌توانید در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به معاملات سیمان در بورس بپردازید. البته کسب‌وکار شما باید مرتبط ( مصالح‌فروشان، پیمانکاران ساختمانی و تولیدکنندگان قطعات بتنی) با این حوزه باشد.

یکی از مزیت‌های خرید و فروش سیمان در بورس این است که افراد می‌توانند با مشاهده قیمت روز سیمان در بورس کالا از قیمت انواع سیمان‌ها مانند قیمت سیمان فله در بورس، قیمت سیمان پاکتی در بورس و قیمت سیمان تیپ 2 در بورس اطلاع پیدا کنند و با خیال راحت خرید خود را انجام دهند.

قیمت پایه سیمان در بورس کالا

یک مشت سیمان سفید

مدیر عملیات عرضه بورس کالای ایران در نامه‌ای به کارگزاران و فعالان بازار سیمان به ابلاغ نحوه محاسبه قیمت پایه سیمان در بورس کالا پرداخته است. فرمول محاسبه قیمت پایه سیمان بدین شکل بوده که؛ در صورت عدم معامله، قیمت پایه محاسبه شده ۵ درصد کاهش پیدا می‌کند. همچنین اگر مقدار معامله شده کمتر از ۵۰ درصد باشد، قیمت پایه محاسبه شده ۳ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

علاوه براین در بند ۳ این نامه اشاره شده که حداکثر قیمت اعلامی برابر با میانگین موزون کشف شده در ۴ هفته قبل به علاوه ۵ درصد خواهد بود. همچنین در این نامه آمده که افزایش در قیمت پایه برای هر نماد معاملاتی حداکثر ۱۰ درصد بالاتر از قیمت پایه قبلی لحاظ می شود.

وجود بهترین قیمت های سیمان در بورس

بررسی روند معاملات سیمان طی این مدت در بورس کالای ایران، بیانگر ثبات و آرامش ادامه‌دار این معاملات است؛ چرا که عرضه‌های پرحجم شرکت‌های سیمانی، میانگین قیمت سیمان‌های پرمصرف از جمله تیپ ۲ را در حد اعتدال نگه می‌دارد. با توجه به این موضوع، افراد می‌توانند با مشاهده قیمت سیمان فله و قیمت سیمان پاکتی، محصول مورد نظر خود را خریداری کنند.

علاوه براین افراد می‌توانند با کمک ایران بورس آنلاین سیگنال که به ارائه ارزان‌ترین و رقابتی‌ترین قیمت‌ها (نرخ‌های طلایی) می‌پردازد با صرف کمترین هزینه و زمان با خیالی آسوده معامله کنند و تنها بر انجام معاملات خود متمرکز شوند.

چگونه از طریق بورس کالا سیمان بخریم؟

جابه جایی سیمان پاکتی

هر نوع خرید و فروش در بورس کالا باید از طریق کارگزار صورت پذیرد. این موضوع شامل خرید انواع سیمان هم می‌شود. ثبت نام سیمان در بورس مدارکی نیاز دارد که در افراد حقیقی و حقوقی متفاوت است.

نحوه خرید سیمان در بورس بدین شکل است که فرد ابتدا باید کد معاملاتی بورس کالا برای خرید سیمان داشته باشد. دارندگان کد معاملاتی بورس کالا می‌توانند گواهی سپرده سیمان را از طریق صفحه معاملامتی بورس کالا معامله کنند.

حداقل میزان سفارش جهت خرید سیمان از طریق بورس کالا 10 تن و حداکثر 100 تن در نظر گرفته شده است؛ با توجه به این موضوع باید بدانید که این روش برای عرضه عمده سیمان بوده و متقاضیان برای خرید خرد سیمان نمی‌توانند از طریق بورس اقدام کنند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از 100 تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

چه نوع سیمانی در بورس عرضه می‌شود؟

انواع سیمان عرضه شده در بورس کالا شامل مواردی مانند سیمان سفید، سیمان سیاه تیپ۲، خاکستری تیپ ۵، پوزولانی و همچنین سیمان فله و پاکتی می‌شود. متقاضیان می‌توانند در این حوزه به معاملات فیزیکی بورس سیمان که از حیث تحویل کالا شبیه به بازار سنتی است، بپردازند. البته بورس قوانین و سازوکارهای خاص خود را دارد.

تاکنون تولیدکننده‌های بسیاری در عرصه سیمان محصولات خود را بورس کالا عرضه کرده‌اند. این کارخانجات شامل سیمان در تهران، سیمان مازندران، سیمان ساوه، سیمان قائن، کرمان، خاش، غرب آسیا، ارومیه، نیزار قم، فارس نو، غرب، شاهرود، زنجان، خوزستان، خزر، آبیک، دلیجان و سامان غرب می‌شود.

ارتباط مستقیم خریدار و تولید کننده در بورس سیمان

 با عرضه سیمان در بورس، فضایی مناسب برای معاملات و حذف برخی از نواقص بازار معاملات سنتی به وجود آمده است. بدین شکل که قیمت‌سازی سیمان که در گذشته از سوی عده‌ای خاص و انگشت شمار رقم می‌خورد، از بین رفت؛ در مقابل قیمت‌گذاری توسط کارشناسان مجرب به طور دقیق و اصولی انجام می‌شود. یکی دیگر از نکات مثبت این بازار، ارتباط مستقیم خریدار با تولیدکننده و فروشنده سیمان است. در بازار بورس افراد می‌توانند با مشاهده مواردی همچون قیمت سیمان سیاه، قیمت سیمان سفید پاکتی 50 کیلویی امروز و همچنین قیمت سیمان تهران،  خرید خود را انجام دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.6/5 - (10 امتیاز)
محمدامین کلوانی جهرمی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *