پیش بینی افزایش قیمت سیمان در سال 1402

پیش بینی قیمت سیمان در سال 1402

 

سیمان، یکی از مهم‌ترین محصولات ساختمانی شناخته می‌شود که قیمت آن تاثیر بسیاری بر روی قیمت مسکن و تولید آن می‌گذارد. پیش‌بینی افزایش قیمت سیمان در سال 1402موضوعی است که می‌تواند کمک بسیاری به افرادی که در حوزه ساخت وساز و پروژه‌های عمرانی فعالیت می‌کنند، داشته باشد. چرا که با دانستن این موضوع می‌توان راحت‌تر به محاسبه هزینه‌ها پرداخت. عوامل مختلفی چه به صورت مستقیم و چه به شکل غیرمستقیم بر قیمت سیمان اثرگذار هستند. با آشنایی با این عوامل می‌توان تا حدودی به پیش‌بینی قیمت سیمان پرداخت؛ اینکه آیا امسال قیمت سیمان روند صعودی یا نزولی خواهد داشت.

 

عوامل اثرگزار بر قیمت سیمان در سال 1402
عوامل اثرگزار بر قیمت سیمان در سال 1402

 

عوامل اثرگزار بر قیمت سیمان در سال 1402

اینکه بدانید قیمت سیمان در سال 1402 روند افزایشی یا کاهشی دارد، باید با عوامل اثرگزار بر قیمت سیمان آشنایی داشته باشید. قیمت سیمان امروز تحت تاثیر عوامل مختلفی است. در واقع طبق بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته، عوامل بسیاری هستند که تاثیر مستقیم و غیر مستقیمی در قیمت‌گذاری سیمان دارند؛ هر گونه تغییر در این عوامل باعث ایجاد نوسان (افزایش یا کاهش)  در قیمت سیمان می‌شود.

میزان رقابت در بورس کالای سیمان

میزان رقابت در بورس کالای سیمان، یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت سیمان به حساب می‌آید. در راستای حذف قیمت‌گذاری دستوری و رانتی سیمان و ارائه منصفانه‌تر و رقابت‌پذیری بیشتر در قیمت‌گذاری، این محصول در بورس کالا عرضه شد. ساختار بورس کالا مزایده محور است؛ بدین شکل که ابتدا میزان تناژ هفتگی سیمان مشخص می‌شود و پس از آن خریداران قیمت‌های پیشنهادی خود را اردرگذاری(سفارش گذاری) می‌کنند. در حال حاضر، بستری کاملا رقابت‌پذیر در بورس کالا ایجاد شده است. هنگامی‌که خریداران یا همان تقاضا کننده‌ها افزایش پیدا کنند، باید انتظار رشد قیمت سیمان را هم داشت.

سهمیه بندی کارخانجات سیمان

از دیگر عواملی که بر قیمت سیمان در سال 1402 تاثیر می‌گذارد، سهمیه‌بندی کارخانجات سیمان است. این مسئله بر قیمت سیمان فله و پاکتی‌ اثرگذار خواهد بود. عرضه سیمان کارخانجات در بازه‌های زمانی متفاوت سهمیه‌بندی می‌شود. این امر به عوامل زیادی مثل سهمیه‌بندی گاز و مازوت آن‌ها نیز بستگی دارد. هنگامی‌که سیمان سهمیه‌بندی شود، طبیعتا عرضه آن در بازار محدود و کم خواهد شد. بنابراین طبق قانون عرضه تقاضا، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.

 

افزایش قیمت سیمان در سال 1402
افزایش قیمت سیمان در سال 1402

بالا رفتن قیمت سوخت

قیمت سوخت کارخانجات سیمان، نقش مهمی بر قیمت سیمان می‌گذارند. به دلیل آلودگی هوا و افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، قیمت سوخت کارخانه‌های سیمان افزایش پیدا می‌کند و مازوت کارخانه‌های سیمان هم سهمیه‌بندی خواهد شد. با توجه به استفاده از مازوت به عنوان سوخت جایگزین، قیمت سیمان بالا خواهد رفت.

افزایش هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل و جابجایی، یکی دیگر از عوامل اثرگذر بر قیمت سیمان است. حمل و نقل این محصول یک موضوع مهم در تعیین قیمت سیمان به حساب می‌آید. هر اندازه هزینه باربری و بارگیری سازمان‌ها و شرکت‌های حمل و نقل افزایش پیدا کند، قیمت سیمان هم حالت صعودی پیدا خواهد کرد.

بالا رفتن تورم

میزان تورم سالیانه کشور، نقش پررنگی در تعییت قیمت سیمان دارد. هر اندازه تورم در کشور بیشتر باشد، قیمت سیمان هم به همان اندازه بالا خواهد رفت. بنابراین با مشاهده تورم در کشور باید انتظار رشد قیمت سیمان به عنوان کالا را در این سال داشت. در واقع این مورد از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت سیمان است.

نوسانات نرخ ارز

نرخ ارز در قیمت سیمان تاثیر بسیار مهمی دارد. تولیدکنندگان سیمان با افزایش نرخ ارز به دلیل جذابیت صادرات، میزان عرضه خود را برای صادرکنندگان افزایش می‌دهند. در واقع هنگامی‌که سیمان به دیگر کشورها صادر شود، از میزان عرضه سیمان در داخل کشور کم می‌شود و قیمت این محصول به دلیل عرضه کم افزایش پیدا می‌کند.

تامین برق پایدار

تامین برق پایدار موضوعی است که طی سال‌های اخیر باعث بالا رفتن قیمت این محصول شد. واحدهای تولیدی سیمان زمانی که با محدودیت استفاده از برق و مشکل قطعی برق روبرو شوند، تولیدشان روند نزولی پیدا خواهد کرد. اگر در همین بازه زمانی تقاضای خرید در بازار سیمان رو به افزایش باشد، این عامل یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت سیمان خواهد بود.

افزایش ساخت مسکن و بالا رفتن تقاضا

افزایش ساخت مسکن، از دیگر عواملی است که نقش پررنگی بر قیمت سیمان دارد. با افزایش ساخت‌وسازها به صورت شخصی و آغاز نهضت ساخت چهار میلیون مسکن توسط دولت رییسی، شاهد افزایش چشمگیر تقاضا برای خرید سیمان خواهید بود. طبیعتا با افزایش تقاضا، قیمت سیمان بالا خواهد رفت.

افزایش دستمزد کارگران

افزایش دستمزد کارگران، یکی دیگر از عواملی است که بی تاثیر بر قیمت سیمان نیست. در شرکت‌های تولیدی سیمان اغلب تعداد کارگران و کارکنان زیاد است. زمانی‌که حقوق اداره کار افزایش پیدا کند، هزینه‌های کارخانه‌ها از جمله شرکت‌های سیمانی بالا می‌رود. بر همین اساس  مدیران در پی جبران آن معمولا حاشیه سود خود را با افزایش قیمت‌ها بالا خواهند برد.

 

افزایش قیمت سیمان در سال 1402
افزایش قیمت سیمان در سال 1402

 

افزایش قیمت سیمان در سال 1402

پیش‌بینی قیمت سیمان در سال 1402 برای افرادی که در حوزه ساخت‌وساز و پروژه‌های عمرانی در حال فعالیت هستند، بسیار مهم به حساب می‌آید. افراد با آگاهی از این موضوع می‌توانند محاسبه بهتری برای خود انجام دهند. عوامل مختلفی در تعیین قیمت سیمان اثرگذار خواهند بود. براساس این عوامل پیش‌بینی می‌شود که قیمت سیمان در سال 1402 روند افزایشی داشته باشد. اما اینکه این رشد تا چه اندازه می‌تواند باشد، باید دید که این عوامل تا چه اندازه تاثیر خود را می‌گذارند. فروشگاه خانه سیمان با توجه به تمامی این عوامل سعی کرده است که بهترین قیمت‌ها را به شما ارائه می‌دهد.

 

 

 

امتیاز شما به این مقاله
خانه سیمان